08/08/2024
Закоханий в Україну
Творча зустріч, присвячена 180-річчю від дня народження Іллі Рєпіна
5 серпня виповнилось 180 років від дня народження Іллі Рєпіна, відомого на весь світ українського художника, неперевершеного майстра реалістичного живопису, майстра зображення людських емоцій, історичних сцен, народного побуту. Його картини відзначаються глибоким знанням теми, психологізмом та увагою до деталей.
Як представник течії реалістичного живопису, Ілля Юхимович справив значний вплив на його розвиток. Саме зараз у ХДНБ ім. В. Г. Короленка проводяться заходи для того, щоб зберегти культурну спадщину художника та його художнє надбання для майбутніх поколінь. 8 серпня у бібліотеці відбулася творча зустріч із відомою мистецтвознавицею, завідуючою відділом українського мистецтва Харківського художнього музею Ольгою Денисенко. Зустріч з назвою «Закоханий в Україну» була присвячена творчості Іллі Рєпіна, збереженню його духовного доробку в Україні та безпосередньо у Харкові.
Присутніх захопила цікава розповідь про живописні полотна Рєпіна, які зберігаються у Харківському художньому музеї, історію їх створення, про дитячі роки художника, його захоплення малюванням, про Ігоря Грабаря – автора перших новел про знаменитого художника, книгу Юрія Белічка «Україна в творчості І. Рєпіна» та про дослідниць творчості видатного митця Ольгу Павлову й Ольгу Вовк. Розповіла мистецтвознавиця і про педагогічну діяльність художника. Його учнями були В. Сєров, І. Бродський, М. Врубель, О. Мурашко. Педагогічний талант Рєпіна проявився в тому, що кожен із його учнів став яскравою творчою особистістю.
Особливо захоплюючою була розповідь про історію написання картин «Христос воскрешає доньку Іаіра», за яку художник отримав Велику золоту медаль, та «Микола Мирлікійський звільняє від смертної кари трьох невинно засуджених», адже в той час існувала вимога – кожен художник обов’язково повинний був торкнутися релігійної теми. Для створення картин на релігійні сюжети Рєпіну довелося подорожувати Єрусалимом, що надихнуло й спонукало його до написання нових полотен. Друзі жиописця вельми позитивно сприйняли появу цих картин .
На зустрічі йшлося і про інші шедеври митця та історію їх створення: «Бурлаки на Волзі», «Козак у степу», «Портрет матері», «Українка біля тину», «Не чекали», «Діти Рєпіна». Ну і звичайно ж про знамените грандіозне полотно «Запорожці пишуть листа турецькому султану», що знаходиться в Харківському художньому музеї. Ця зустріч надовго запам’ятається усім, хто до неї долучився, бо учасники дізналися багато цікавих і до цього часу невідомих фактів із життя та творчості художника.
Незадовго до першої річниці масштабного вторгнення російського агресора в Україну один з найбільш відвідуваних у світі музей Метрополітен у Нью-Йорку записав нашого знаменитого земляка Іллю Рєпіна українським художником. Отже, відрадно знати, що великий художник Ілля Рєпін почав своє повернення в Україну. Микола Пимоненко сказав: «Він був справжнім українцем і не буде забутий своєю батьківщиною за свої милі, правдиві, як Україна, картини.»
Після зустрічі можна було ознайомитися з літературою, наявною у фондах бібліотеки, – це путівники по музеях, біографічні розвідки про І. Рєпіна та альбоми репродукцій його творів, які знаходяться у Харківському художньому музеї.