19/07/2024
За підтримки Українського культурного фонду розпочато створення електронної колекції ірмолоїв з фондів ХДНБ
Унікальність проєкту «Українські ірмолої як складова світової/національної спадщини (електронна колекція ХДНБ ім. В. Г. Короленка)» полягає у тому, що всі документні пам’ятки, що входять до колекції, є цінними рукописними документами, які існують в одному примірнику, кожен з яких має свої неповторні індивідуальні особливості за змістом, формою та художнім оформленням. Ірмолой не лише пам’ятка церковно-співочого мистецтва, це – унікальний рукописний витвір книжкового мистецтва. Оскільки за репертуаром характер українського ірмолою переважно святковий, то це знайшло безпосереднє відображення в його оформленні.
Велику культурну цінність становить не тільки колекція ХДНБ у комплексі, а й кожний окремий документ завдяки чітко вираженим індивідуальним художнім рисам – в ілюстраціях, оздобленні.
Сформована електронна колекція ірмолоїв з фондів ХДНБ може стати стимулом та основою для активізації, розширення й поглиблення сучасних досліджень з історії давньої української музики, літургійних піснеспівів. Увесь напрацьований матеріал ХДНБ ім. В. Г. Короленка з реалізації проєкту буде підґрунтям як для локальних досліджень та публікацій у професійних часописах, так і основою для монографій для цілої низки наукових сфер.
Формування електронної колекції ірмолоїв сприятиме відродженню українського духовного співу, зокрема створить умови щодо його сучасного церковного та сценічного виконання. Звернення до історичного коріння (а виконання за цими рукописами в церквах Слобожанщини слухало не одне покоління парафіян) є чудовим досвідом, який впливає на українську культуру в цілому.
За чотири місяці буде створено електронні копії 8 книжкових пам’яток, відреставровано приблизно 200 пошкоджених аркушів видань, що є частиною цих видань.