
24/03/2025
Володимир Винниченко: парадокси долі й творчості
Видання творів В. Винниченка європейськими мовами в фондах ХДНБ
Онлайн-зустріч з учнями Харківського наукового ліцею «Обдарованість»
24 березня учні 10-А та 10-В класів Харківського наукового ліцею «Обдарованість» взяли участь в онлайн-зустрічі «Володимир Винниченко: парадокси долі й творчості», присвяченій життю та творчості видатного українського політичного та державного діяча, прозаїка, драматурга та художника Володимира Винниченка.
Творча спадщина Володимира Винниченка належить до золотого фонду української літератури. Його твори були перекладені багатьма мовами та друкувалися в різних країнах Європи. Багато років Винниченко перебував за кордоном, продовжував політичну діяльність в Австрії, Чехо-Словаччині, Німеччині та Франції. В еміграції він багато писав. Твори «Чорна Пантера і Білий Ведмідь», «Закон», «Гріх», «Чесність з собою», «Записки кирпатого Мефістофеля» здобули загальноєвропейську популярність, перекладалися багатьма європейськими мовами та мали неабиякий успіх у театрах Європи. З біографією письменника можна ознайомитися в декількох європейських енциклопедіях: енциклопедія «Британіка», «Універсальна литовська енциклопедія», «Велика каталанська енциклопедія», «Хорватська енциклопедія», «Шведська національна енциклопедія».
Співробітниця відділу літератури іноземними мовами та міжнародних зв’язків В. А. Долбня ознайомила учасників заходу із багатотомними зібраннями творів письменника, вибраними або окремими виданнями оповідань, нарисів, романів, повістей та п’єс, які зберігаються у фонді бібліотеки й написані українською мовою та мовами країн світу. Учні побачили прижиттєві видання першого українського утопічного роману «Сонячна машина» 1928 р.; примірники роману «Записки кирпатого Мефістофеля» (1916 р.), який також неодноразово видавався у ХХ столітті. У добірці книг було представлено і надруковане в журналі «Кіевская старина» перше оповідання Володимира Винниченка «Сила і краса». Також учні ознайомилися з виданнями, присвяченими Винниченку-художнику.
На міському абонементі ХДНБ ім. В. Г. Короленка читачі можуть знайти для себе чимало цікавих книг авторства В. Винниченка, а також переглянути твори письменника та видання, присвячені його життю і творчості, іноземними мовами у читальному залі книгозбірні.