15/02/2024
Український першодрук-ювіляр
450 років тому, в лютому 1574-го у Львові вийшов Апостол – славетний український першодрук Івана Федоровича
Це – одна з двох найдавніших вітчизняних друкованих книг (разом із федоровським Букварем того ж року видання) і перше українське видання у форматі infolio (лат.: в аркуш; отримується шляхом фальцювання в один згин). До його складу, крім євангельських текстів (Діяній та Посланій апостольських), входить низка творів з патристики, довідкові матеріали, а також велика післямова Івана Федоровича “Сіяубо повість изъявляет, откуду начася и как осъвершися друкарня сія” – перший історичний, мемуарний та публіцистичний нарис початкової історії східнослов’янського книгодрукування.
Апостол 1574 р. – свідчення високого рівня поліграфічної техніки, справжній друкарський шедевр. Набірний текст тут майстерно сполучається з гравірованими на дереві заставками, кінцівками, ініціалами, рядками в’язі, складає гармонійні композиції з ілюстраціями (також дереворитами). Видання ілюстроване гравюрами, оздоблене 51-ю заставкою, 47-ма кінцівками, 23-ма художньо виконаними ініціалами. В прикрасах Апостола простежуються зв’язки з орнаментикою німецької та польської книги. На звороті останнього аркуша вміщено друкарський знак Івана Федоровича.
У Харкові зберігаються два примірники пам’ятки – в колекціях ХДНБ ім. В. Г. Короленка та ЦНБ Харківського національного університету ім. В. Н. Каразіна.
Примірник ХДНБ містить дев’ять цікавих вкладних та пам’ятних написів ХVI – XVII ст., за хронологією перший з них датований 1579 р.: «…положили сию книгу егорьевской поп Стефан Павлов сын с народом… А та книга Апостол не буди износимаис церкви святого мученика Егорья. А хто изнесет сию книгу и тот разсудится пред Богом».