11/12/2024
Пам’ятки писемності та культури: вивчення, збереження, популяризація
Всеукраїнська науково-практична конференція з міжнародною участю
11–12 грудня 2024 року фахівці ХДНБ ім. В. Г. Короленка взяли участь у роботі науково-практичної конференції, яку вже третій рік поспіль організовує Одеська національна наукова бібліотека (ОННБ). Цього року до організації заходу долучився Інститут книгознавства Національної бібліотеки України ім. В. І. Вернадського. Конференція була присвячена дуже важливій справі — вивченню, збереженню та популяризації пам’яток культури.
Уже традиційно на пленарному засіданні виступив доктор філологічних наук, професор, завідувач сектору наукової роботи з колекціями документних пам’яток науково-дослідного відділу документознавства, колекцій рідкісних видань і рукописів (НДВК) Ігор Лосієвський. У доповіді «Експертиза документних пам’яток у бібліотечній, архівній і музейній справі України: спільні риси та специфіка, актуальні питання» один із найдосвідченіших фахівців України з цієї тематики проаналізував особливості підходів до проведення експертних заходів у різних закладах культури нашої країни.
На другий день конференції на секції «Книжкові колекції та архівні документи у фондах інституцій пам’яті: формування, дослідження, сучасний стан» фахівці ХДНБ ім. В. Г. Короленка представили доповіді, присвячені фондовим колекціям нашої книгозбірні. Оксана Непочатова, завідувачка відділу наукової організації і використання основного фонду (ВОФ), у своєму виступі «Колекція видань єврейськими мовами у фонді Харківської державної наукової бібліотеки ім. В. Г. Короленка: історія та сучасний стан» ознайомила професійну спільноту з унікальною колекцією, сформованою у Харківській громадській бібліотеці на початку ХХ ст. Крім того, вона розповіла про перші підсумки дослідження, яке проводилося спільно з Харківською обласною громадською організацією «Центр дослідження міжетнічних відносин Східної Європи», метою якого є опрацювання документів єврейськими мовами, що містяться у фондах ХДНБ, для подальшої обробки та внесення до електронного каталогу книгозбірні. Бібліотекарка НДВК Ольга Будецька присвятила своє дослідження колекції пам’яток юридичної науки, виданих у Харкові в ХІХ ст., яка зберігається у фонді документних пам’яток, обґрунтовано довівши, що саме Харків стояв у витоків створення міжнародного права.
Після початку повномасштабної війни проблеми дослідження, збереження та популяризації пам’яток культури стали ще актуальнішими. Щиро дякуємо колегам з ОННБ за надану можливість поділитися досвідом своєї роботи та обміркувати успішні практики, представлені іншими учасниками конференції.