
08/04/2025
Мій родовід — зв’язок поколінь
Четверте засідання книжкового клубу «Читацький простір»
Творча зустріч у змішаному форматі
«Хто не знає свого минулого, той не вартий свого майбутнього», — так писав український поет Максим Рильський.
8 квітня учасники книжкового клубу «Читацький простір» Харківської державної наукової бібліотеки імені В. Г. Короленка провели четверте засідання «Мій родовід — зв’язок поколінь» у змішаному форматі (офлайн та онлайн) для всіх охочих.
«Дослідження свого роду — справа не з простих. Але пошук предків — цікаве заняття, оскільки воно схоже з детективом: треба вивчити сотні архівних записів, розібратися в рукописах, хитросплетіннях родинних зв’язків, які формували протягом століть історію роду. Завдяки вивченню історії предків я пізнаю свій рід: його міць та енергію», — каже активна читачка книгозбірні та учасниця клубу «Читацький простір» Ольга Онисько. Історія вашого роду — частина глобальної історії, а дослідження родоводу — шлях до розуміння себе через персональні історії й долі рідних людей.
Учасники зустрічі поспілкувалися про ідентичність, вплив минулих поколінь на нас і наше життя; обговорили, з чим асоціюється слово «родина», чому важливо вивчати свій родовід та сімейні історії; як працювати в державних архівах та яку інформацію про предків можна знайти в мережі Інтернет.
До речі, присутні на заході поспілкувалися про самостійний пошук предків на спеціальних сайтах. Деякі з них наведені нижче.
Портал Вікіджерела: https://uk.m.wikisource.org/wiki/
Вебпортал корпорації “Family Search”: https://www.familysearch.org/uk/
Державна архівна служба України розробила Міжархівний пошуковий портал, де також розміщуються метричні книги онлайн: https://searcharchives.net.ua/
Ще один важливий сайт для пошуку предків онлайн — архів Меморіального центру Голокосту «Бабин Яр»: https://babynyar.org/ua/archive
Також можна скористатися сайтом «Рідні»: https://ridni.org/karta/
База жителів України 1650–1920 рр. народження: https://pra.in.ua/uk
Yad Vashem (Яд Вашем) — центр досліджень Голокосту: https://www.yadvashem.org/collections.html
Також у мережі можна знайти дані і про тих предків, які виїхали з України.
Для пошуків родичів-емігрантів будуть корисні такі посилання:
National Archives of Australia — національний архів Австралії: https://www.naa.gov.au/
The Statue of Liberty―Ellis Island Foundation — організація зі збереження Статуї Свободи: https://heritage.statueofliberty.org/passenger
CEMLA — організація, що досліджує міграцію в Аргентині: https://cemla.com/
Учасники заходу говорили про книги, адже кожна родина — окрема глава, яка створює книгу історії, сторінки якої написані не лише словами, але й враженнями, емоціями та спогадами, що роблять нас усіх такими унікальними.
Обговорили добірку книг, у яких важливу, а подекуди і головну роль відіграють родини, вічні сімейні цінності, пам’ять та доля роду і складне плетиво минулого і сучасного: «Люди в гніздах» Олега Коцарева; «За лаштунками в музеї» Кейт Аткінсон; «Жінка без гробівця» Мартіна Поллака та «Тринадцята казка» Діани Сеттерфілд.
Зв’язок поколінь, їх гармонійна взаємодія дуже важливі для всіх членів роду. Учасники книжкового клубу «Читацький простір» ХДНБ бажають усім родинного тепла та затишку і запрошують до читання всією родиною!