15/07/2024
«Крізь вічність і мить…»
Тематична виставка до 85-річчя українського поета Павла Мовчана
Добре відомий в Україні та за її межами поет, літературний критик, перекладач, державотворець, лауреат Державної премії ім. Т. Г. Шевченка Павло Мовчан 15 липня відзначив своє 85-річчя. Звичайно ж працівники соціокультурного центру ХДНБ ім. В. Г. Короленка не могли не привітати ювіляра з такою знаменною датою.
Для вшанування одного з найяскравіших вітчизняних майстрів поетичного письма фахівці соціокультурного центру підготували виставку «Крізь вічність і мить…», яка репрезентує чималий творчий доробок поета. Матеріали експозиції висвітлюють найяскравіші сторінки його творчості й сповнене любові, світла, драм і трагедій життя митця, який продовжує працювати заради майбутнього України. Виставка експонується у соціокультурному центрі нашої бібліотеки.
Його ім’я добре відоме нашим землякам, адже він – депутат Верховної Ради України п’яти скликань, голова Всеукраїнського товариства «Просвіта». Один із кращих сучасних українських поетів, він один із тих, кому не байдужа доля української мови, культури, духовності. Його багатогранна творчість увібрала в себе найбільш яскраві риси духовної культури українського народу.
На книжковій виставці «Крізь вічність і мить…» представлені вибрані поетичні твори, в яких відображаються ритми сьогодення, лірична піднесеність та творчий неспокій. Серед них ― поетичні збірки «Пам’ять» (1977), «Досвід» (1980) «День молодого, сонця» (1983), «Голос» (1982), «Жолудь» (1983), «Календар» (1985), «Світло» (1986), «Поріг» (1988). У творах пана Павла особистісне поєднується з макрокосмічним, а українське поле ― зі світовим поетичним материком. Наскрізна тема цих поезій – сутність людського буття у перехресних вимірах: загальнонародних і особистих, матеріальних і духовних, миттєвих і непроминущих. Кожна збірка уособлює певний етап творчості поета. Завершене він віддає часові на його неминучий присуд, а сам стає до нової роботи.
Відомо, що Мовчан – поет непростий та нелегкий для читання. Його твори є експресивними, емоційно насиченими, з привабливою перетворністю метафор та глибинним підтекстом. Щоб зрозуміти їх, досить підійти до них без упереджень. Головне – довіритися поетові, піти за ним та зануритися в його поетичну стихію, де стрінуться дивні образи зі світу українських народних казок, космогонічних уявлень, міфів та легенд. За словами літературознавця й літературного критика Івана Дзюби: «Творчість Павла Мовчана – один із виявів зрілості й багатства нашої поезії. Вона – на висоті сучасної поетичної культури, як і на висоті національної поетичної традиції».
Справжньою окрасою виставки є книга Павла Мовчана, присвячена рідній мові й рідному слову (Український формат. Київ. Просвіта, 2018. 620 с.). Ось що пише про неї автор книги «Таїна енергії слова» Богдан Дячишин: «Пан Павло спонукає до думного осмислення ваготи СЛОВА рідної мови: “Піднімаючи слово, ми піднімаємо власну сутність…” Сутність людини – бути собою, не зрадити себе, своєї пам’яті, пізнати себе, нашу ідентичність у мові, в рідному слові, щоб ми до нього дослухалися, жили ним, а наш поступ був очевидним, а діла наші свідчили, що ми пізнали себе і йдемо такими, як є. Ми горді, що вистояли й такі, як є: Я – УКРАЇНЕЦЬ. СЛОВО і Павло Мовчан – посестри, близнята, які можуть жити тільки вкупі: “…слово формує душу та світогляд. СЛОВО – призма бачення світу, це і є світогляд…”
Тож бажаємо пану Павлу творчого натхнення і поетичного горосходження!