12/07/2024
«Ключем метафори відділені уста»
Літературна година до ювілея українського поета Ігоря Калинця
9 липня виповнилося 85 років відомому народному поету, правозахиснику, дисиденту Ігорю Калинцю. З цієї нагоди соціокультурний центр ХДНБ ім. В. Г. Короленка підготував літературну годину «Ключем метафори відділені уста». Захід відбувся в кабінеті бібліотекознавства, де кожен міг долучитися до творчості відомого поета ― послухати поезії у виконанні Ігоря Мацкевича та ознайомитися з поетичними збірками поета «Невольнича муза», «Коронування опудала», «Калиновий герб», «Підсумовуючи мовчання», «Тринадцять алогій».
Мало хто знає, що літературою майбутній поет почав захоплюватися ще в школі. Після закінчення Львівського університету працював в обласному державному архіві. У 1972 році за участь у дисидентському русі був засуджений на 6 років ув’язнення в Пермських таборах суворого режиму. Про це він писав: «В ув’язненні працював токарем і кочегаром. Мучився, але не каявся ― і радий з того, що залишився людиною. Поезія допомогла вистояти. Зумів зберегти усе написане.»
Напрочуд зворушливо звучали твори поета у виконанні харківського письменника, журналіста й перекладача Ігоря Мацкевича. Він також навів цікаві факти з життя Ігоря Калинця, розповів про його дружину Ірину та доньку Дзвінку, зупинився на творчості поета. Присутні слухали дуже уважно, адже для багатьох літературна діяльність цього автора була малознайомою.
Вірші поета, написані у верлібровій формі, сповнені загадкових метафор та алюзій. Як сказав дослідник творчості Калинця Данило Гузар-Струк: «його поезія вабить, наче красуня з-за серпанку, а контепляційне пізнання дає насолоду». У його збірці «Вертеп» ― барвиста краса народного мистецтва, поетична й обрядова народна творчість, краса архітектурних пам’яток минулих віків.
Були прочитані вірші з книги «Поетичні збірки з України». Особливо сподобалися присутнім поезії Ігоря Калинця зі збірки «Вогонь Купала», яка містить відгук: «Поезія Ігоря Калинця допомагає нам бачити мистецьке: гарні форми, барви, звуки ― відчути навколо себе дихання краси. Замилування поета народною творчістю веде до духовного збагачення молодої людини, яка має берегти всі свої естетичні надбання, створені народом, плекати їх».
Про себе поет писав:
«Я був на всіх і вся:
величчям, вірою і болем…
Я вийшов з церкви –
і засяяв тисячолітнім ореолом», а також стверджував «Звісно, я завжди був серед тих, хто боровся за незалежність України».
У січні 2022 року Ігор Калинець став народним поетом. Зараз мешкає у Львові. Він є почесним доктором наук Львівського національного університету ім. Івана Франка, Почесним громадянином міста Львова.
З нагоди його ювілею учасники літературної години надіслали привітання талановитому поету з побажаннями поетичного натхнення, творчості й сподівань на нові літературні твори.