
29/01/2025
Голодоморна Зміївщина
З циклу заходів «Творчі зустрічі в часи війни»
Онлайн-зустріч з краєзнавцем Михайлом Саяним
Черговий захід з циклу «Творчі зустрічі в часи війни», започаткований фахівцями відділу «Україніка» ім. Т. Г. Шевченка 2024 року, відбувся 29 січня. Цього разу він був присвячений прем’єрі книги директора Зміївського краєзнавчого музею, історика, краєзнавця, заслуженого працівника культури України Михайла Саяного «Голодоморна Зміївщина в свідченнях та документах» (Харків, 2023).
Книга з’явилася на світ на другому році російсько-української війни. Вустами мешканців сіл Зміївського району, які вижили в нелюдських умовах і стали свідками геноциду українців, мовою документів, що десятиліттями зберігалися під грифом «Секретно», ми дізнаємося про трагедію українського народу, який став жертвою злочинного радянського режиму. Автор понад двадцять років збирав матеріали, а до написання взявся з початком повномасштабної російської агресії проти України. Військовий злочин, що майже три роки вчиняє росія, є черговим в ланцюзі її злодіянь проти українського народу. Понад пів століття про Голодомор боялися говорити вголос, страшні факти замовчувалися, а в підручниках з історії мимохідь згадувалося про неврожай у 1932–33 рр., але ніколи — про його справжні причини. У згаданому виданні подано і витяги з архівних державних документів, постанов, резолюцій, листів місцевих органів влади і свідчення тих, хто пережив це страхіття, і списки тих, хто помер від голоду у селах Зміївщини, а також списки репресованих зміївчан. Нестерпний біль відчуває кожний читач при перегляді списків жертв Голодомору, в яких зазначено осіб віком від кількох днів до кількадесят років.
Михайло Саяний розповів про дослідницько-пошукову роботу з виявлення свідчень нищення українців, про її труднощі при опитуванні жителів Зміївщини; про роботу над кожною із 9 частин книги. До кожної частини вдало підібрані епіграфи з поезій українських письменників. У виданні використано багато світлин з різних джерел: з фонду Зміївського краєзнавчого музею, з інтернет-ресурсів, а також зокрема авторства австрійського інженера Александра Вінербергера, який у 1932-33 рр. перебував на Харківщині і зробив фотосвідчення довжелезних черг за хлібом у Харкові, мертвих людей на вулицях, знесилених селян з торбами, які йшли з надією десь виміняти речі на щось їстівне.
Автор дослідив історії окремих селянських родин, і свого роду Саяних, який теж зазнав втрат під час Голодомору 1932-1933 рр.
До заходу долучилося багато працівників музеїв Харківщини, зокрема Харківського історичного, Валківського, Лозівського, Сахновщинського краєзнавчих, Краєзнавчого музею ім.Т. А. Суліми Печенізької селищної ради, Люботинського міського краєзнавчого музею та інші, які теж досліджують трагедію Голодомору у своїх громадах. Історики (І. Шуйський, Е. Хряпін), теми студіювання яких стосуються історії України 1920-1930-х рр., теж активно брали участь у заході.
Учасники зустрічі щиро подякували Михайлу Саяному за його роботу, ентузіазм, бажання якомога більше знайти та розповісти про свій любий край. Автор, в свою чергу, повідомив про те, що він видав нову книгу, але вже про легенди Зміївщини і яку невдовзі має намір подарувати нашій бібліотеці. ХДНБ має у своїх фондах кілька його видань, зокрема «Зміївщина – Слобожанщини перлина» (2008), «Поетична Зміївщина» (2012), «Твоя гордість, Зміївщино» (2020) та інші.
Тим, хто не зміг приєднатися до зустрічі, пропонуємо переглянути відеозапис: https://www.youtube.com/watch?v=vAzkct5GBRg&list=PLrXeKiSsJYSjRITbftCWu4sVgclFJX9p6&index=9