Логотип  ХДНБ ім. В.Г.Короленка лінк на головну.Харківська державна наукова бібліотека ім. В.Г.Короленка Бібліотека
Меню Закрити

РОМАНОВСЬКИЙ ВАЛЕРІЙ СТАНІСЛАВОВИЧ

Книга співчуттів
ХДНБ ім. В. Г. Короленка

Вічна і світла пам'ять нашому колезі, Захиснику України!

Книга співчуттів

РОМАНОВСЬКИЙ ВАЛЕРІЙ СТАНІСЛАВОВИЧ

(26.06.1976 – 16.01.2023)

Український історик, культуролог, пам’яткознавець, документознавець, архівознавець, музеєзнавець, етнограф, краєзнавець, педагог вищої школи. Закінчив Харківський національний педагогічний університет імені Г. С. Сковороди за спеціальністю «Українська мова і література та історія» (1998 р.). Кандидат історичних наук, дійсний член Харківського історико-філологічного товариства. Автор численних наукових публікацій, присвячених невідомим та маловідомим сторінкам культурної історії Харкова, Слобожанщини, тема дисертації – «Розвиток пам’яткознавства на Харківщині у XIX – на початку ХХ століття» (захищена 2007 р.). Укладач коментарів до історичних документальних пам’яток України у наукових виданнях. Доцент кафедри культурології Харківської державної академії культури, бібліотекар 1-ї категорії науково-дослідного відділу документознавства, колекцій рідкісних видань і рукописів ХДНБ імені В. Г. Короленка. На професійному рівні займався карате, будучи членом Всеукраїнської федерації.

Його на все вистачало – не вистачило життя. За кілька днів до рашистської навали Валерій Романовський висловив бажання повністю зосередитися на роботі у ХДНБ. Він досліджував та формував архівні фонди діячів української культури, складав електронні архівні описи, є автором статті про історика і співробітника Харківської громадської бібліотеки Володимира Савву, що опублікована у «Бібліотечній енциклопедії Харківщини». Серед його дослідницьких здобутків останніх років праці з історії української середньої та вищої освіти початку ХХ ст. Про його найвищий професійний рівень як архівознавця і документознавця свідчить нещодавня праця «Рукопис статуту товариства «Музей Слобожанщини» (Харків, осінь 1917 року)», надрукована у збірнику 26-х Сумцовських читань 2020 р. Він планував дослідити й опублікувати варіанти народних пісень у записах XIX століття і унікальні свідоцтва про Голодомор, що зберігаються в фондах ХДНБ. Не судилося. Нащадки тих, хто створював той Голодомор, знову прийшли на нашу землю. І Валерій Романовський пішов її захищати – як і тоді, у 2014-му.

Ще один, невід’ємний вимір його життя. 2014 р. добровольцем пішов у Збройні Сили України, учасник АТО, член Координаційної ради ветеранів АТО,  25 лютого 2022 року він знову пішов на фронт, вступивши до лав Сил територіальної оборони, казав, що це теж його робота – захищати рідну Україну, свою малу батьківщину – Харківщину. Людина науки, автор спеціальних статей з пам’яткоохоронних питань, видатний дослідник і захисник нашої культури, її духовних і матеріальних скарбів, тепер він знову захищав їх з кулеметом, рятуючи людей. Старший солдат, старший стрілець-кулеметник, позивний «Козак». Це вище за наукові звання і посади, дорожче за докторський ступінь, коли йде війна. А військові побратими стали ще однією його родиною. На щастя, збереглися фото і відео, де він в колі цих мужніх, справжніх людей.

Однак і на фронті він залишався науковцем-дослідником, безпосередньо в окопі, навколо якого вже з’явилося чимало воронок, підготував доповідь, з якою дистанційно виступив 17 червня 2022 року на науково-практичній конференції «Традиційна культура в умовах глобалізації: виклики війни», тема – «Хатні обереги українського села на Чугуївщині в зоні зіткнення Сил оборони України з москалями (2022 р.)». Це був останній виступ Валерія Романовського.

Відійшов у засвіти на 47 році, після важких поранень наприкінці серпня і майже п’яти місяців боротьби лікарів за його життя. Він сам боровся, здавалося, вже повертається до нас, відкрилися очі, Валерій уважно слухав записи українських віршів, написаних у найгарячіші місяці минулого року, де були слова твердої впевненості в нашій Перемозі. Під час таких сеансів «патріотичної терапії» у нього нормалізувався тиск, він хвилювався, намагався щось сказати, але не виходило – тільки ворушив губами. Йому встигли розповісти про успішну харківську операцію та звільнення Херсону.

Валерій Романовський похований з військовими почестями на Алеї Героїв 18-го кладовища м. Харкова 20 січня 2022 року.

Колектив Харківської державної наукової бібліотеки імені В. Г. Короленка

Україна і харківська громада втратили Велику Людину, сумлінного науковця, полум’яного патріота, талановитого педагога.
Валерій був людиною прогресивного відичного світогляду і від усього серця ділився цими знаннями з усіма бажаючими. Всього себе, до краплини, він віддав Україні. Віднині він навіки в наших серцях!
Сварга Пречиста його Світлій Душі !

о.Ладомир (Олександр Анікеєнко)
08.02.2023

Для мене Валерій був справжнім другом який міг розділити радість та підтримати в труднощах. Завжди по життю був справжнім, робив те, чого прагло його серце, був дуже працьовитим та допитливим..
Буде дуже тебе не вистачати друже..
Спи спокійно..

Олексій Клещєв
07.02.2023

Світлий образ… Його велике полум’яне серце завжди буде з нами. Широта діапазону наукових зацікавлень вражає. Завдячуємо за той запал, який він носив у своїй душі. Щирі співчуття рідним. Вічна пам’ять.

Марія Чегринець
21.01.2023

Да е светла паметта му! Мир на душата му!

Елена Узунова, отдел "Ръкописи и старопечатни книги" на Националната библиотека в София, България
21.01.2023

Я познайомився з Валерієм, коли він був ще 10-річним хлопчиком – на весіллі (був свідком) мого товариша – піаніста і сестри Валерія – скрипачки. Вже тоді Валерій вразив знанням столиць усіх країн світу і їхнім точним розташуванням! Потім протягом низки років я був колегою його мами – Євгенії Георгіївни – дуже фахового викладача української мови і літератури в Харківському педагогічному училищі – коледжі. Пізніше неодноразово перетиналися вже з самим Валерієм – спочатку – аспірантом, згодом – колегою в Академії культури. І, звісно, в різні роки, на численних акціях – на Харківському Майдані! Валерій був деже цілеспрямованою, обізнаною в різних сферах (далеко не лише з історії України, – в якій він був Фахівцем з великої літери!) і патротичною людиною із загостреним почуттям власної відповідальності за все, що відбувається в нашому суспільстві! Світла пам’ять і глибока шана Захисникові! Глибокі співчуття його мамі і всім його рідним, колегам і друзям…

Василь Щепакін
21.01.2023

Знав Валерія ще коли він був підлітком… Потім був колегою (в педагогічному училищі) його мами, згодом – його самого у ХДАК. Чудовий, багатогранний фахівець-учений, беззавітно віддана Україні людина… Неодноразово перетиналися з ним під час численних акцій Харківського Майдану…
Вічна пам’ять і вдячність Героєві – Захисникові… Найщиріщі співчуття Євгенії Георгіївні, усім рідним, друзям, колегам…

Василь Щепакін
21.01.2023

Невимовний біль, непоправна втрата. Щира, привітна людина, талановитий науковець, викладач, мужній воїн, справжній патріот своєї країни – таким він запам’ятається назавжди!
Щирі співчуття, низький уклін рідним! Світла пам’ять Герою!

Тетяна Булах
21.01.2023

Щирі співчуття рідним, близькими і колегам… боляче втрачати ЛЮДЕЙ, які б ще стільки зробили для України.

Наталія Казакова
21.01.2023

Най-искрени съболезнования! Светла и вечна памет!
Емилия Волева, Централна библиотека, Българска академия на науките

Емилия Волева
21.01.2023

Вічна пам’ять та слава Герою! Земний уклін та щирі співчуття рідним та близьким!

Валентина Мудроха
20.01.2023

Неймовірно боляче. Ми пам’ятаємо, як він працював у нашому відділі студентом, аспірантом, кандидатом історичних наук і останнім часом – співробітником бібліотеки. Завжди доброзичливий і позитивний. І досі не віриться. Хай спочиває з миром. Світла пам’ять.

Олена Дмитрієва
20.01.2023