30/09/2024
Бібліотека: вічні цінності в умовах війни
Тематична книжкова виставка-перегляд до Всеукраїнського дня бібліотек
У кабінеті бібліотекознавства імені Л. Б. Хавкіної з 24 вересня поточного року експонується книжкова виставка-перегляд «Бібліотека: вічні цінності в умовах війни», приурочена до Всеукраїнського дня бібліотек. На виставці представлено монографії, збірники матеріалів науково-практичних конференцій, автореферати дисертацій та статті з фахових часописів, у яких висвітлюються питання співіснування вічних цінностей і сучасних викликів, що стоять перед бібліотеками.
У першому розділі експозиції представлені джерела про актуальні напрями діяльності бібліотек. Центральне місце займають видання, в яких розкриваються теми безбар’єрності в бібліотеці, інклюзивного простору, психологічної підтримки користувачів тощо. У практичному посібнику «Чотири простори бібліотеки: модель діяльності» (Київ, 2020) зібрано унікальний досвід провідних українських бібліотек з реалізації адаптованої інноваційної данської моделі сучасної бібліотеки.
Інклюзії в бібліотеці присвячена монографія Н. Е. Кунанець, докторки наук із соціальних комунікацій, професорки кафедри інформаційних систем і мереж Інституту комп’ютерних наук та інформаційних технологій Національного університету «Львівська політехніка»: «Інформаційно-бібліотечне обслуговування користувачів з особливими потребами: історія та сучасність» (Львів, 2013). Досвід роботи з обслуговування людей з особливими потребами представлено в статті І. Лугиної, директорки комунального закладу «Централізована бібліотечна система» Сторожинецької міської ради Чернівецького району Чернівецької області: «Інклюзивний простір публічної бібліотеки» («Бібліотечний форум: історія, теорія і практика», 2022, № 3, С. 25–28).
Роботу бібліотек зі створення безбар’єрного простору в Україні висвітлено у статтях О. Шевченко, заступниці директорки Дніпропетровської ОУНБ ім. Первоучителів слов’янських Кирила і Мефодія: «Безбар’єрність – визначений вектор розвитку українського суспільства» («Бібліотечний форум: історія, теорія і практика», 2023, № 4, С. 50–52) та Т. Кузилової, завідуючої відділу Національної бібліотеки України для дітей: «Безбар’єрність у бібліотеках для дітей» («Бібліотека у форматі Д», 2023, № 4, С. 26–29).
Зараз користувачам бібліотеки дуже потрібна психологічна підтримка. Досвідом роботи бібліотек Одеської області поділилася Ю. Омельченко, директорка Одеської ОУНБ ім. М. С. Грушевського: ««Ти як?». Підтримка людини – зброя бібліотеки у воєнний час» («Бібліотечна планета», 2024, № 2, С. 6–9).
У другому розділі містяться публікації з питань використання цифрових технологій в бібліотеках. Центральне місце належить монографії О. Ю. Мар’їної, докторки наук із соціальних комунікацій, доцентки, завідувачки кафедри цифрових комунікацій та інформаційних технологій Харківської державної академії культури: «Бібліотека в цифровому просторі» (Харків, 2017) та В. О. Копанєвої, кандидатки історичних наук, доцентки кафедри інформаційних комунікацій Київського столичного університету ім. Бориса Грінченка: «Бібліотека в середовищі цифрової науки: системно-інтеграційна взаємодія» (Київ, 2020). Важливу роль у наукових комунікаціях відіграють цифрові ресурси та сервіси бібліотеки. Цій темі присвячена її аналітична записка «Цифрові бібліотечні ресурси та сервіси підтримки наукових досліджень: сучасні підходи та роль у науковій комунікації» (Київ, 2020).
Видання третього розділу розкривають досвід діяльності бібліотек в умовах війни. Центральне місце займає стаття Н. А. Коржик, деканки факультету культурології та соціальних комунікацій, кандидатки наук із соціальних комунікацій, доцентки: «Бібліотеки України як центри національного спротиву» («Вісник Харківської державної академії культури, 2022, Вип. 62).
На сторінках журналу «Бібліотечна планета» у публікаціях О. Сербіна, доктора наук із соціальних комунікацій, професора, в. о. генерального директора Національної бібліотеки України ім. Ярослава Мудрого, розповідається про дослідження «Публічні бібліотеки України в умовах російської збройної агресії» (статті «Незламність нації у міцності її бібліотек» (2022, № 4, С. 4–5) та «Публічні бібліотеки України: інформаційний тил в умовах воєнного стану» (2023, № 4, С. 4–5).
Пріоритетним напрямам діяльності ХДНБ ім. В. Г. Короленка в умовах війни присвячена стаття Н. В. Петренко, директорки бібліотеки: «Реалії воєнного часу державної бібліотеки» (матеріали V науково-практичної конференції «Бібліотеки і суспільство: рух у часі та просторі») (Харків, 2023).
Презентація виставки відбулася в межах екскурсій для працівників Центральної бібліотечної системи Новобаварського та Основ’янського районів Харкова, приурочених до Всеукраїнського дня бібліотек.
Контакти:
Олена Петрівна Скорик, завідувачка сектору науково-професійної інформації кабінету бібліотекознавства ім. Л. Б. Хавкіної
E-mail: lenscorik@gmail.com