
13/07/2025 з 1 до 13 липня
Виставка «З любов’ю до України»
Присвячена 110-річчю від дня народження історика, краєзнавця, Героя України та академіка Петра Тимофійовича Тронька.
З 1 до 13 липня у відділі «Україніка» імені Т. Г Шевченка експонується виставка «З любов’ю до України», присвячена 110-річчю від дня народження історика, краєзнавця, Героя України та академіка Петра Тимофійовича Тронька.
Видатний представник української наукової еліти народився на Богодухівщині у Харківській області 12 липня 1915 року. Закінчив учительські курси у Богодухові, вчителював у школі села Кленове Богодухівського району, працював директором дитячого будинку міста Лебедина. Брав участь у німецько-радянській війні. У 1948 році закінчив історичний факультет Київського університету ім. Т. Г. Шевченка. Докторську дисертацію захистив у 1968 році, а у березні 1978 обраний академіком і віцепрезидентом Академії наук УРСР. Петро Тимофійович був не лише науковцем, а й громадсько-політичним діячем і навіть у роки радянської влади опікувався розвитком української мови та культури. Вже у незалежній Україні був радником Президента України з питань історико-культурної спадщини, головою правління Всеукраїнського фонду відтворення видатних пам’яток історико-архітектурної спадщини імені О. Гончара. Також академік П. Т. Тронько став ідейним натхненником і головою Національної спілки краєзнавців України (1990—2011 рр.).
У науковому доробку Петра Тимофійовича — понад 600 наукових праць, серед яких 17 монографій, які стосуються питань краєзнавства, охорони пам’яток історії та культури України.
Серед представлених на виставці видань заслуговує уваги біобібліографічний покажчик «Петро Тимофійович Тронько», укладений Людмилою Тімановою. У ньому відображені основні періоди діяльності видатного вченого. Збірка матеріалів і документів «Що ми залишимо нащадкам?» розповідає про державну, громадську та наукову роботу Петра Тимофійовича. У виданні-фотолітописі «Я тобою, Україно, живу…» подано добірку світлин, які яскраво висвітлюють всі грані його життя. Монографія авторства академіка Тронька «Історичне краєзнавство: крок у нове тисячоліття» являє собою ґрунтовне дослідження історичного краєзнавства, зокрема становлення і розвитку краєзнавства у 50–80-х роках ХХ століття. Питання збереження історико-культурної спадщини українського народу, увічнення його багатовікових традицій висвітлюються в його книзі «Краєзнавство у відродженні духовності та культури. Досвід. Проблеми. Перспективи».
Відвідати виставку можна з понеділка до суботи з 9.00 до 17.00.