
18/04/2025
Віртуальній довідці ХДНБ ім. В. Г. Короленка — 20 років!
18 квітня 2005 року було започатковано та впроваджено службу «Віртуальна довідка» (ВД) Харківської державної наукової бібліотеки ім. В. Г. Короленка. За два десятиліття служба не просто працювала — вона розвивалася, вдосконалювалася, адаптувалася до змін інформаційного середовища та невпинно йшла назустріч потребам користувачів.
Спочатку багато користувачів прагнули отримати готові реферати, плани романів, навіть розв’язання задач. Часто запити стосувалися особистих захоплень та хобі, а були й зовсім несподівані, наприклад: «Коли у світі з’явилася горілка чи тодішній її прообраз?», «Яку відповідальність несе громадянин за нецензурну лайку в громадському місці?». Інколи надходили й зовсім жартівливі запити: «У чому щастя людини?».
Але часи змінилися. Сьогодні ми бачимо іншу картину: люди шукають не просто інформацію, а ґрунтовні матеріали для аналізу, дослідження, створення власних унікальних робіт. У фокусі — наукова, освітня та професійна діяльність, що свідчить про високий рівень інформаційної культури наших користувачів.
Запити до ВД — це дзеркало суспільних процесів. Якщо на початку 2000-х років користувачів цікавили літературні новинки та екранізації, наприклад, після виходу останньої книжки Джоан Роулінг про Гаррі Поттера ми отримали запит: «Чи є в бібліотеці критична література, аналітичні статті про роман Дж. Роулінг “Гаррі Поттер”», то нині все частіше звертаються до серйозних аналітичних питань. Особливо помітний вплив політичних і соціальних подій: від запитів щодо реформування ЗСУ до питань про підтримку ментального здоров’я під час війни. Сучасна бібліотека — це не просто книгозбірня, а справжній аналітичний центр, що допомагає суспільству осмислювати виклики часу.
Наприклад, у різні періоди ми отримували такі запити:
«Аналіз стану нормативно-правового забезпечення щодо комплектування Збройних Сил України військовослужбовцями під час проведення АТО»;
«Обґрунтування рекомендацій щодо удосконалення роботи обласних військових комісаріатів в особливий період»;
«Комплексна військова медична експертиза»;
«Адаптація військовослужбовців, звільнених у запас у США»;
«Зображення війни в Україні у сучасних англомовних медіатекстах: критичний дискурсивний аналіз»;
«Мовностилістичні ознаки публічних промов В. Зеленського у період війни».
У 2025 році на передовій інформаційного пошуку — штучний інтелект! Нас запитують про його вплив на освіту, бібліотечну справу, інформаційні технології. Це ще раз підтверджує: бібліотека завжди в епіцентрі сучасних знань!
Географія звернень давно вийшла за межі Харківщини, охоплюючи всю Україну й навіть інші країни. До нас звертаються з Польщі, Греції, США, Канади, Франції, Швейцарії — і це не може не надихати. Адже кожне звернення — це довіра до нашої бібліотеки та її фахівців.
Найкраща оцінка роботи ВД — це вдячні відгуки та повторні звернення користувачів. Саме вони є ключовим критерієм якості обслуговування за міжнародними стандартами.
За 20 років Віртуальна довідка довела свою незамінність. Користувачі стали більш досвідченими, технології — розвиненішими, а бібліотечний сервіс — ще більш доступним та ефективним. Ми впевнено дивимося в майбутнє, знаючи, що бібліотека завжди буде на передовій інформаційного простору!
Дякуємо всім, хто звертався, звертається і буде звертатися до Віртуальної довідки Харківської державної наукової бібліотеки ім. В. Г. Короленка! Окрема вдячність підрозділам бібліотеки та бібліографам, які професійно виконують запити відповідно до своєї спеціалізації! Разом ми створюємо майбутнє знань!