30/04/2024
Усюди завжди
Проєкт IFLA з цифрової грамотності
Онлайн-тренінг
30 квітня співробітники ХДНБ ім. В. Г. Короленка Катерина Вірютіна, Вікторія Долбня, Світлана Довбенько, Вікторія Рябініна та Наталія Шепелєва взяли участь у тренінгу за проєктом Міжнародної федерації бібліотечних асоціацій та установ IFLA «Усюди завжди», що відбувся під егідою Української бібліотечної асоціації – хабу цифрової освіти.
В усьому світі користуються інтернетом для навчання, розваг і спілкування, все більш актуальними стають питання, як сучасні цифрові технології впливають на життя людини, людської спільноти й планету в цілому. Для покращення цифрової грамотності запроваджено проєкт «Усюди завжди», головна мета якого – спонукати людей, передусім молодь, до критичного мислення. Учасники тренінгу навчалися використанню цифрових технологій та дізнавалися про позитивні й негативні наслідки їх впровадження.
Пілотний проєкт було розроблено для вчителів, але після апробації та проведення майстерень у 20 країнах куратори проєкту з IFLA дійшли висновку, що його можна успішно впроваджувати через бібліотеки. Завдяки практичним прикладам, простій, доступній мові та привабливим візуальним ефектам «Усюди завжди» резонує з людьми самого різного віку, які мають змогу отримати цікавий інтерактивний досвід.
На тренінгу були представлені розробки компанії «Tactical Tech» та її молодіжної ініціативи «What the Future Wants». Серед них – багато цікавих та інноваційних ресурсів і продуктів, націлених на підвищення цифрової грамотності, наприклад: зручна для друку й установки виставка, картки для занять і докладний путівник для ведучих. Такий матеріал можна використовувати як у формальному, так і в неформальному навчальному середовищі. Ресурси, розроблені цією компанією, допоможуть фасилітаторам правильно орієнтувати людей на такі важливі теми: базове розуміння штучного інтелекту, принципів роботи спеціалістів з IT-технологій, дизайну, що використовується у популярних іграх, вивчення фізичної інфраструктури, яка живить інтернет, та багато іншого. Також тренери розповіли про те, як за допомогою програми «Miro» можна зробити плакат та використати його для проведення інтерактивних заходів з відвідувачами бібліотеки.
Матеріали проєкту «Усюди завжди» перекладаються українською і в майбутньому будуть використовуватись у бібліотеках України. За умовами проєкту упродовж 2024 року бібліотеки-учасниці повинні провести зі своїми користувачами інтерактивні заняття з використанням спеціально розроблених онлайнових ресурсів, посібників і плакатів. Взявши участь у відповідних тренінгах, читачі зможуть дати відповіді на такі запитання: як інтернет впливає на наше оточення; з точністю оцінити користь, з якою вони проводять свій час за екраном; як співвідноситься життя офлайн і онлайн тощо.