
03/04/2025
Творча зустріч з письменником-публіцистом Станіславом Ніколенко
Презентація книг з воєнної історії в Основ’янському терцентрі м. Харкова
3 квітня до Основ’янського терцентру завітали довгоочікувані гості — письменник-публіцист Станіслав Ніколенко та фахівчиня ХДНБ ім. В. Г. Короленка Олександра Крутас. Цього разу зустріч була присвячена питанням воєнної історії.
Станіслав Ніколенко — фаховий юрист, підполковник міліції у відставці, багато років прослужив в органах правопорядку. У минулому — викладач Харківського національного університету внутрішніх справ. З дитинства захоплювався історією, а вже працюючи в університеті, займався дослідженнями в галузі військової історії. Зараз, під час повномасштабної війни, ця тема є дуже важливою й актуальною. Він є автором серії книг з військової історії: «Гром победы раздавайся? Или иронический взгляд на российскую военную историю», «Гром победы раздавайся? Постскриптум. Едут, едут по Берлину ваши казаки». Як пояснив сам автор, його джерелами інформації були й писемні літописні свідчення, і белетристика радянських часів, а інколи навіть дитяча література, бо російська пропаганда починає засмічувати мізки своїм громадянам ще з дитячого віку.
У пошуках істини автор опрацьовував багато різних джерел, ретельно аналізуючи отриману інформацію. Він виявив чимало суперечностей, прогалин, нестиковок та навіть відвертої брехні, якою просякнуті російські історичні наративи. У своїх книгах пан Станіслав демонструє, як саме фейкові нагромадження російських лжеісториків перетворюються на справжні імперсько-шовіністичні міфологеми, що отруюють свідомість багатьох поколінь.
Для прикладу автор розповів присутнім про «видатних» російських військових діячів — Олександра Невського та Дмитра Донського. Майже все, що написано про них в офіційній російській історіографії, ґрунтується на сфальсифікованих історичних джерелах і не відповідає історичній правді.
Торкнулися й теми виникнення російського (московитського) народу, його мови та історії й питання заснування міста Москва. Як пише історик Ярослав Дашкевич, твердження, нібито Москва була заснована Юрієм Долгоруким у 1147 році — міф, який також не має жодного підтвердження. Достеменно відомо, що мацква (москва) була заснована у 1272 році в часи панування Золотої Орди. Тлумачний словник пояснює, що «моква» — це низина, залита водою, мокрота або сирість.
За словами пана Станіслава, його цікавить дослідження військової історії як такої, наприклад, епохи наполеонівських воєн і одночасно — розвінчання російської історичної міфології й тих стереотипів, які закладалися в нас з дитинства так, що зараз багатьом важко відрізнити історичну правду від свідомої історичної фальсифікації.
Автор представив ще два своїх видання: «Полтавська битва» — це докладна розповідь про події Північної війни, які відбувалися на теренах України; «Гід по баталіях, або Флешка, що була знайдена при розкопках Шато-Гаяра» — збірка оповідок з військової історії, написана спеціально для молоді. Оповідання йде від третьої особи, екскурсовода, що подорожує з екскурсантами в часі шляхами історії. Остання книга С. Ніколенка «Місячне сяйво, або Пригоди на Різдво» — дебют автора в художній пригодницькій літературі.
Нещодавно Станіслав Ніколенко став членом Національної спілки письменників України, з чим його щиро привітали відвідувачі терцентру.
Учасники зустрічі ставили гостю багато питань, здебільшого з історії України — наприклад, щодо заснування Київської Русі, зв’язку українських князів з Європою і, звичайно ж, отримували кваліфіковані відповіді.
Зустріч усім дуже сподобалася, і ми з нетерпінням чекатимемо на наступну!