19/12/2023
Талант, що прагнув до зірок
з нагоди 130-річчя від дня народження Миколи Хвильового
Ім’я Миколи Хвильового добре відоме кожному, хто небайдужий до української культури XX століття. Це була надзвичайно, фантастично обдарована людина, видатний громадський діяч та один із фундаторів нової української літератури. Його називали романтиком революції. Талановитий прозаїк, глибокий філософ та палкий публіцист Микола Хвильовий не міг залишатися осторонь бурхливих громадських та політичних процесів першої половини минулого століття, що мали важливий, великою мірою вирішальний вплив на історію України та світу.
19 грудня з нагоди 130-річчя від дня народження видатного митця, у ХДНБ ім. В. Г. Короленка відбулася літературна година «Талант, що прагнув до зірок». Натхненно й емоційно про творчість і особистість Миколи Хвильового, його дивовижну винахідливість у пошуку нових форм організації полеміки розповіла Антоніна Яковлєва, старша викладачка кафедри літератури Харківського національного педагогічного університету імені Г. С. Сковороди. Вона докладно розповіла про три основні жанри, накреслені прозою Хвильового – героїку революції; революційну сатиру – зображення обивателя; сатиричне зображення внутрішнього розладу в середовищі колишніх ідейних борців. Учасники літературної години із задоволенням прослухали уривки із творів М. Хвильового – новели «Арабески» та «Я (Романтика)», повісті «Про санаторійну зону» та «Вальдшнепи». Це ті твори художньої та публіцистичної спадщини письменника, які стали повертатися до українського читача після 1989 року. Втішно, що сьогодні ми маємо можливість почути голос талановитого митця, щоб ніколи не повторювати трагічних помилок минулого.
Також надзвичайно приємним подарунком для присутніх було повідомлення Ігоря Мацкевича, письменника, журналіста, а в минулому працівника Харківського літературного музею, який у 1990-х роках знайшов у фондах нашої бібліотеки оповідання Миколи Хвильового «Подяка приватного лікаря». Написане у Чернігові й непередруковане від 1932 року, воно так і не увійшло до останнього, виданого у 1990 році в Україні, «Дніпровського» двотомного зібрання творів митця, ані до зарубіжного п’ятитомника.
Зустріч завершилася переглядом книг М. Хвильового із фондів бібліотеки, його прижиттєвих видань та досліджень творчості письменника сучасними літературознавцями.