20/09/2024
Розвиток медіаграмотності читачів через альтернативні методи
Міжнародні проєкти «Fit in Fakten» та «Польська полиця»
Проведення ігор
20 вересня співробітниці Німецького читального залу й відділу літератури іноземними мовами та міжнародних зав’язків ХДНБ ім. В. Г. Короленка Вікторія Прилипська, Вікторія Долбня та Наталія Лубенська відвідали Територіальний центр надання соціальних послуг Салтівського району міста Харкова. Цього разу візит «бібліодесанту» був присвячений двом проєктам – «Fit in Fakten» та «Польська полиця».
На початку зустрічі Вікторія Прилипська, завідувачка Німецького читального залу в Харкові, розповіла про новий проєкт для бібліотек, що має на меті посилення медіаграмотності серед найбільш інформаційно-вразливих категорій населення (люди похилого віку та діти), через альтернативні методи – ігри та вікторини. Проєкт реалізується за підтримки Ґете-Інституту (Україна) у партнерстві з журналом «Куншт» (Київ). Вона представила дві настільні ігри: «Якщо знаєш, помічаєш!» та «Країна Легенд».
Завдяки грі «Якщо знаєш, помічаєш!» учасники зустрічі ознайомилися з різними техніками введення в оману, які можна зустріти в інтернеті. Гравці шукали назви шахрайських маніпуляцій в головоломці, а також знаходили тлумачення понять у довіднику. Ігровий простір «Країни Легенд» – це підступні небезпеки на кожному кроці, багато чуток, брехні та маніпуляцій, здатних будь-кого збити з пантелику. Але учасники зустрічі, озброївшись критичним мисленням та здоровим глуздом, разом подолали хащі дезінформації та зуміли дійти до фінішу. Обидві гри були дуже цікавими та викликали щире захоплення у гравців, вони дізналися багато нового й отримали цінні навички боротьби з дезінформацією та шахрайством.
Друга частина заходу присвячувалася знайомству з творами видатних польських авторів. 20 нових книжок подарувала нашій книгозбірні Польща у рамках проєкту «Польська полиця». Український інститут книги спільно з Інститутом книги у Польщі реалізували пілотний грантовий проєкт, який дозволяє українським видавцям отримати кошти для видання книжок польських авторів українською мовою. Співробітниця відділу літератури іноземними мовами та міжнародних зав’язків Вікторія Долбня ознайомила аудиторію з добіркою творів класика польської літератури Генрика Сенкевича, до якої ввійшли історичні романи «Потоп», «Вогнем і мечем», «Пан Володійовський», «Кво вадіс. Книга Кароліни Лянцкоронської «Воєнні спогади» присвячена подіям часів Другої світової війни. Видатний польський художник і письменник Юзеф Чапський у спогадах «На нелюдській землі» описує один з найдраматичніших періодів свого життя – від 1939 до 1945 років, коли йому довелося зазнати радянського полону й таборів.
До комплекту входять також твори сучасних письменників-лауреатів міжнародних літературних премій Яцека Дукайя «В краю невірних» і Ришарда Капусцінського «Імператор. Шахіншах». Представлені й дитячі книжки, наприклад: Януш Корчак «Кайтусь-Чарівник. Банкрутство малого Джека. Коли я знову стану малим» та Юстина Беднарек «Неймовірні пригоди десятьох шкарпеток (чотирьох правих і шістьох лівих)».
Усі книги проєкту «Польська полиця» читачі можуть отримати на міському абонементі ХДНБ ім. В. Г. Короленка та взяти додому на два тижні.
Контакти:
Вікторія Прилипська, завідувачка Німецьким читальним залом,
e-mail: dls.charkiw@gmail.com
Вікторія Долбня, співробітниця відділу літератури іноземними мовами,
e-mail: vlim.hdnb.korolenko@gmail.com