04/10/2024
Продовжуємо працювати над проєктом з оцифрування колекції українських ірмолоїв XVІIІ–ХІХ ст.
Продовжуємо працювати над проєктом з оцифрування колекції українських ірмолоїв XVІIІ–ХІХ ст., що реалізується за підтримки Українського культурного фонду.
На сьогодні в рамках проєкту «Українські ірмолої як складова світової/національної спадщини (електронна колекція ХДНБ ім. В. Г. Короленка)» оцифровано вісім рукописних пам’яток, відреставровано 402 пошкоджених сторінок, виконано палітурні роботи для 2 документів, створено вебсайт електронної колекції.
Наприклад, один з оцифрованих документів – визначна пам’ятка української нотної писемності, музичного і книжкового мистецтва XVIII ст.:
Ірмолой нотолінійний, назва за титулом: Ірмологіонъ си рѣчъ Осмо Гласныкъ. Рукописна книга. Дорогобуж, Святоуспенський Дорогобузький монастир, 1760. 1º, 110 арк., [1] пустий. При архимандриті Ігнатії Улінському.
Ірмолой ― цінне джерело з історії духовної музики, літургійних піснеспівів, а також книгописання, створений церковнослов’янською мовою. Його укладач, переписувач та художник – Григорій Ковальський (згідно з даними з джерела № 7 – Ковалевський). Цікаво, що оформлення, задумане художником, лише графічно розмічене чорнилом прямими, овальними та ламаними лініями на титулі, заставках та ініціалах, що додає певної своєрідності рукопису та свідчить про перший етап цього творчого процесу. Заголовки (частково – в’яз) виконані червоною фарбою, чорнилом, буквиці (малі ініціали) – червоною.
Презентація проєкту «Українські ірмолої як складова світової/національної спадщини (електронна колекція ХДНБ ім. В. Г. Короленка)» відбудеться 24 жовтня на ХХVІІ Всеукраїнській онлайновій науково-практичній конференції «Короленківські читання».