18/05/2024
Пам’ятаємо, боремося, перемагаємо
До вшанування Дня пам'яті жертв геноциду кримськотатарського народу
Тематичний перегляд
Промайнуть роки й десятиріччя, однак, трагічні події травня 1944 року назавжди залишаться в людській пам’яті, як один з найжахливіших злочинів радянської тоталітарної системи. Безпідставно звинувачений у зраді увесь кримськотатарський народ, за рішенням кремлівського керівництва, враз позбувся своєї історичної батьківщини, мови та культури й опинився в страшному і безправному становищі.
Схиляючи голови в скорботі перед загиблими, скривдженими, приниженими, ми одночасно віддаємо належне тим, хто впродовж десятиліть мужньо боровся із системою, пройшов важкий шлях через тюрми й табори, зазнав страшних знущань за право належати до великого самобутнього народу, право жити й працювати на рідній землі.
Щороку 18 травня в Україні вшановують пам’ять понад 200 тисяч кримських татар, яких радянська влада примусово вивезла з Криму в 1944 році. І тільки у 2015 році Верховна Рада України визнала цей злочин комуністичного режиму геноцидом кримськотатарського народу.
За перші три роки після переселення від голоду, виснаження і хвороб померли, за різними оцінками від 20 до 46 % депортованих. Заборона кримським татарам повертатися до Криму діяла до 1989 року. Їхнє повернення стало можливим лише після відновлення Україною незалежності в 1991 році.
Сьогодні дуже важливо пам’ятати про ці та інші трагічні сторінки нашої історії. Злочинні акції, сплановані керівною верхівкою колишнього Союзу та каральними органами призвели до масових людських жертв і завдали непоправної шкоди кримськотатарському народу, розвитку його культури, трагічним чином вплинули на весь його історичний шлях. Після депортації татар було проведено цілеспрямоване знищення їхньої матеріальної й духовної спадщини, конфісковане все нерухоме й рухоме майно, усі запаси продовольства.
Етнічна історія Криму, його органічні, історичні економічні й політичні зв’язки з Україною, багатовікова історія кримськотатарського народу потребує осмислення і дослідження як істориків, так і філософів, соціологів та правознавців.
Працівники соціокультурного центру та відділу «Україніка» імені Т. Шевченка також долучилися до вшанування Дня пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу. До цієї трагічної дати підготовлений тематичний перегляд «Пам’ятаємо, боремося, перемагаємо», на якому представлена література із фондів бібліотеки.