09/09/2024
Лицар української словесності
До 255-річчя від дня народження І. П. Котляревського
Літературна година
Будеш, батьку, панувати,
Поки живуть люди,
Поки сонце в небі сяє,
Тебе не забудуть!
Це – сам Кобзар, Тарас Шевченко, пророкував своєму колезі по перу невмирущу славу. Звичайно, він не помилився, адже хіба можна забути людину, яка попри заборони й усілякі перешкоди, зробила переворот у літературі, розповівши світові про рідну Україну.
9 вересня поточного року минуло 255 років від дня народження автора знаменитої «Енеїди». До цієї дати працівники соціокультурного центру та науково-дослідного відділу документознавства, колекцій рідкісних видань і рукописів 10 вересня у кабінеті бібліотекознавства провели літературну годину «Лицар української словесності».
Про особистість Івана Котляревського, його життя, час, коли, здавалося, самі підмурки національної ідеї були на межі зникнення, розповіла Антоніна Яковлєва, старша викладачка Харківського національного педагогічного університету імені Г. С. Сковороди, давня партнерка соціокультурного центру.
Пані Антоніна розповіла багато цікавинок про творчу спадщину Котляревського – поему «Енеїда», п’єси «Наталка Полтавка», «Москаль – чарівник», а також послання – оду «Пісня на новий 1805 год пану нашому і батьку князю Олексію Борисовичу Куракіну».
Особливо цікавою була розповідь про історію написання поеми «Енеїда», над якою автор працював усе своє життя і яка стала епохальним явищем у духовному житті українського народу. Літературну годину чудово доповнила тематична виставка творів Котляревського із фондів науково-дослідного відділу документознавства, колекцій рідкісних видань і рукописів.
Тут представлені факсимільне видання «Енеїди» з коментарями до нього (1842), видання зі вступом та коментарями Богдана Лепкого (1922), поема «Енеїда» (1941) та інші не менш цікаві примірники «Енеїди», видані у різні роки.