
06/05/2025
Квітень: поезія весни
Поет-фізик і художниця-мультиплікаторка презентували унікальний артпроєкт
Презентація поетичної збірки
6 травня у ХДНБ ім. В. Г. Короленка відбулася презентація збірки «Квітень: поезія весни» (Харків : Асса, 2025. 156 с.) харківського поета Бориса Гриньова, який більше відомий світу як учений-матеріалознавець, академік НАН України.
Паперова книга з рухливими аніме-малюнками та аудіосупроводом, створена у співпраці з харківською художницею-графіком, аніматоркою, членкинею Національної спілки художників України Юлією Набоковою.
За словами Бориса Гриньова, їхньому творчому тандему — два роки. «Квітень: поезія весни» — це третій спільний з пані Юлією поетичний проєкт і другий — мультимедійний. У першій збірці поезій «Чорно-біла війна» (2023) воєнні події віддзеркалюються у чорно-білих ілюстраціях. А вже у наступному мультимедійному проєкті «Симфонія війни» поезію супроводжують ілюстрації художниці з доповненою реальністю.
Сучасні мультимедійні технології оживили й паперові сторінки їхнього нового спільного видання. «Квітень: поезія весни», котре можна не лише читати, а й дивитися та слухати, завантаживши до мобільного телефона спеціальну програму через к’юар-код.
«Такого, наскільки я знаю, до нас практично ніхто не робив в Україні. Я бачив на останній виставці в “Українському Домі” один із проєктів з доданою реальністю. Але те, що запропонувала і реалізувала Юлія ― це зовсім інше», — запевнив поет, демонструючи сучасні технології читання книг за допомогою телефона і програми.
«Ми всі живемо в цифровому світі, тому наша книга також цифрова. Вона створена за допомогою цифрових графічних редакторів. І я, як художниця, яка працює з мультфільмами доволі давно, робила ці ілюстрації заздалегідь, орієнтуючись на те, що це будуть анімаційні ролики. І тому от така ось специфічна естетика оцих ілюстрацій. Вони трошечки лялькові, тому що для анімації треба, щоб картинка рухалася, як лялька…»
«Ідея цієї книги до мене прийшла ще після першої книги «Чорно-біла війна». Адже, попри все, життя триває, і люди відчувають, кохають, турбуються про рідних, бачать навколишню красу — красу природи, коханої родини, квітів. Тому після двох книг про війну мені захотілося зробити одну книгу про кохання. Проте на часі була «Симфонія війни». І ми відклали цей проєкт. Але, мені здається, він зараз дуже вчасний. Тим паче, на «Симфонії війни» ми спробували, відпрацювали оці ілюстрації з доповненою реальністю. Як на мене, мультимедійний формат у книжковому мистецтві — це якраз і є про сучасність», — додала Юлія Набокова.
Збірка є прикладом інтеграції чоловічого й жіночого (поета та художниці) поглядів на теми природи, любові та краси через призму переживань, викликаних війною. Книга просякнута прагненням до людяності, емпатії та естетичними переживаннями.
У межах двогодинного спілкування з митцями відбувся перегляд анімаційного відеододатка до книги, а також було оголошено переможців конкурсу на найоригінальніші запитання. Переможниці отримали у подарунок книги з автографами Бориса Гриньова та Юлії Набокової.
Ще один екземпляр цього мультимедійного видання автори передали нашій книгозбірні, додавши до бібліотечної колекції книг Бориса Гриньова нову збірку.
Контакти:
Галина Половик, бібліотекар ХДНБ ім. В. Г. Короленка.
Тел.: 050-3436997