25/10/2024
«Короленківські читання-2024»: завершення другої сесії читань
Онлайнова науково-практична конференція
Ще один виклик подолано.
Так, наразі ми не можемо провести традиційні «Короленківські читання» в стінах нашої бібліотеки з виступами наживо та перервою на каву з неодмінним нетворкінгом. І не лише тому, що книгозбірня серйозно пошкоджена. Проводити масові заходи занадто небезпечно в умовах війни. Наше місто на лінії вогню, і повітряні тривоги в Харкові та області не вщухають.
Але ми змогли зібрати серйозну команду дослідників, небайдужих до бібліотечної, архівної, музейної справи для проведення онлайнової конференції.
Сьогодні завершилась друга сесія читань, на якій йшлося про актуалізацію роботи з книжковими та архівними пам’ятками в умовах воєнного часу.
Розпочали з творчої спадщини В. Г. Короленка наші давні колеги й соратники — Полтавський літературно-меморіальний музей В. Г. Короленка. Надзвичайно цінними для нас є думки та враження письменника від війни, яку він бачив на власні очі. З пораненими воїнами, біженцями, з тим самим страхом і зневірою. Доповідачка, провідна наукова співробітниця музею Людмила Ольховська, провела паралелі між сприйняття Володимиром Галактіоновичем давно минулої війни з нашою сьогоднішньою війною і нашим її сприйняттям.
Збереження фондів під час війни — одне з найголовніших і водночас найскладніших завдань. Недарма так щиро, з любов’ю і болем про кіно- та фотодокументи й заходи з їх зацифрування розповідала Людмила Паламарчук, головна зберігачка фондів Центрального державного аудіовізуального та електронного архіву (м. Київ). Про підвалини довготривалого зберігання документів доповідали Людмила Дідух, Володимир Міхалко та Євгенія Чорноморець.
Директорка Державного архіву Черкаської області Тетяна Клименко розповіла про дослідження закладу в царині вивчення особистості Василя Доманицького.
Поринути у філософський світ Григорія Сковороди допомогла наукова співробітниця Національної бібліотеки України ім. В. І. Вернадського Тетяна Якубова.
Червоною ниткою крізь всі виступи та доповіді йшла тема сучасної війни. Доповідачі ділилися викликами, які постали перед закладами культури. В обговореннях постійно спливали подробиці важких подій і втрат, через які проходять колективи архівів, бібліотек, музеїв. Гинуть дослідники. Йдуть воювати колеги, що мають досвід в оцифровці. Найголовніші втрати — це наші фахові працівники.
Ознайомитися з доповідями всіх учасників можна за посиланням (посилання на Padlet; цей електронний ресурс дозволяє обговорювати виступи у форматі онлайн).
Попри складнощі, всі учасники висловлювали сподівання на мир і Перемогу. Всі зазначали, що готові працювати заради майбутнього. Втішно, що під час проведення сесії відбувалося жваве обговорення, учасники багато спілкувалися і навіть жартували. А невимушену атмосферу допомагала підтримувати модераторка, завідувачка відділу рідкісних видань та рукописів Ольга Ісаєнко.