02/04/2024
Участь у Всеукраїнській науково-практичній конференції
Фахівці відділу науково-інформаційного забезпечення інноваційних процесів вдячні Всеукраїнській екологічній лізі за запрошення до участі у Всеукраїнській науково-практичній конференції «Природа в окупації – 10 років російської військової агресії проти довкілля. Перспективи відновлення природоохоронних територій України» що відбулася 28–29 березня 2024 року в гібридному форматі. Метою конференції було обговорення та аналіз впливу російської військової агресії на природоохоронні території України, виявлення проблемних аспектів та пошук ефективних шляхів відновлення довкілля задля забезпечення сталого розвитку та збереження біорізноманіття. Конференція зібрала величезний фаховий загал (понад 300 учасників) для пошуку ідей з відновлення довкілля. Наприкінці заходу була виголошена резолюція, всі пропозиції якої протягом тижня будуть опрацьовані та надіслані всім учасникам конференції й Міністерству захисту довкілля та природних ресурсів України для прийняття рішень на законодавчому рівні.
Війна в Україні триває 10 років. У 2014 році РФ окупувала Крим, розв’язала військові дії у Донецькій та Луганській областях. З 24 лютого 2022 року розпочалась повномасштабна російська збройна агресія, яка завдає непоправної шкоди довкіллю. Палають ліси, знищуються цінні природоохоронні території. Деякі екосистеми ми втратили назавжди. Внаслідок російських обстрілів пошкоджено та знищено близько 3 млн гектарів українських лісів. У великих масштабах знищуються або порушуються середовища існування диких тварин та рослин. Під загрозою зникнення опинилися понад 600 видів тварин, 750 видів рослин та грибів, у т.ч. занесених до Червоної книги України.
Протягом цього часу в зоні військових дій та окупації опинились і суттєво постраждали три біосферні заповідники, 14 природних заповідників, 19 національних природних парків, десятки регіональних ландшафтних парків, сотні заказників, пам’яток природи, заповідних урочищ, а також ботанічні сади, дендрологічні парки, зоопарки та парки-пам’ятки садово-паркового мистецтва Донецької, Луганської, Київської, Сумської, Чернігівської, Харківської, Запорізької та Херсонської областей. Під загрозою знищення в Україні знаходяться 16 Рамсарських об’єктів загальною площею 627,3 тис. га та близько 160 територій Смарагдової мережі площею 2,9 млн га. Російськими окупантами здійснюються мінування природоохоронних територій та заповідних об’єктів, неконтрольовані вирубки лісів, знищення рідкісних видів флори й фауни. Такі вражаючі цифри й факти наводилися в доповідях учасників конференції.
У доповідях також представлені матеріали про перспективи впровадження екосистемних послуг в Україні, налагодження взаємодії між фахівцями природно-заповідного фонду України з лісогосподарськими підприємствами для розширення природоохоронних територій та збереження природних екосистем, застосування інструментів державного контролю, діджиталізації та фінансової стійкості для розвитку природоохоронних територій і про необхідність оновлення системи ведення Літопису Природи.
Особливо актуальними були доповіді про підрив Каховської ГЕС російськими військовими, оцінка впливу на довкілля та аналіз ризиків забруднення, що пов’язані з цією подією, стратегії відновлення станції та інфраструктури, визначення заходів для підвищення безпеки й запобігання подібним аваріям у майбутньому.
Два дні дуже насиченої роботи, круглі столи, дискусійні панелі, презентація атласу «Мережа поселень України» і на завершення – чудові екскурсії Національним історико-архітектурним заповідником «Кам’янець» та Національним природним парком «Подільські Товтри». Завдяки потужній підтримці Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України конференція відбулася на найвищому рівні.
Контакти
Віра Григорівна Прохорова,
Завідувачка відділу науково-інформаційного забезпечення інноваційних процесів
Тел.: +38067 967-99-46