23/05/2024
Фахова діяльність та наукові дослідження в умовах російської військової агресії
Сьомі бібліографічні студії
Під акомпанемент звуків жахливих вибухів за вікном 23 травня тривала робота чергових Бібліографічних студій. Цьогорічна тема бібліографознавчих дискусій – «Фахова діяльність та наукові дослідження в умовах російської військової агресії». До наукового діалогу долучилося близько пів сотні фахівців наукових та публічних бібліотек Харківщини, Київщини, Дніпровщини, Закарпаття, Львівщини, Миколаївщини, Сумщини, Тернопільщини, Хмельниччини, Черкащини та Чернігівщини.
Зачином заходу стала презентація дослідження «Бібліотеки Харківщини в умовах воєнного стану» від фахівців відділу науково-методичної роботи ХДНБ ім. В. Г. Короленка у форматі мультиплатформного проєкту (доповідачка – головна бібліотекарка Ірина Карнаух; відеозапис від 32:50). Амбітний проєкт ґрунтується на моніторингу відкритих джерел. Дефіцит кваліфікованих кадрів, що виник внаслідок оптимізації мережі закладів культури, зумовлює залучення до проєкту фахівців зовсім не бібліотечної сфери, волонтерів, раніше не задіяних у дослідницьких проєктах. Відтак необхідно об’єднати зусилля і зосередитися для напрацювання єдиних принципів документування впливу подій російсько-української війни на бібліотечну справу області.
Презентацію дослідження «Національний бібліографічний облік у країнах Європи» продемонструвала Лілія Прокопенко, головна бібліотекарка науково-дослідного відділу Національної бібліотеки України ім. Ярослава Мудрого, кандидатка історичних наук, доцентка (відеозапис від 10:44). Авторка чітко та змістовно окреслила роль національної бібліографії у збереженні колективної пам’яті в площині національної спадщини та розповіла про особливості її організації, обумовлені політичною та економічною історією нашої держави.
Про віртуальний «Музей дитячої книги», представлений на сайті Національної бібліотеки України для дітей, розповіла заступниця генерального директора з інформаційних технологій цієї бібліотеки Наталія Дзюба (відеозапис від 1:03:03). Проєкти книгозбірні всебічно розкривають сторінки українського книговидання, демонструють кращі зразки дитячої літератури, знайомлять з майстрами слова і пензля дитячої книги.
Досвід видавничої діяльності відділу наукової інформації і бібліографії Чернігівської обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Софії та Олександра Русових в умовах воєнного часу підсумувала головна бібліографиня Оксана Плаунова (відеозапис від 1:26:12).
Голова краєзнавчого товариства «Кам’янське – Дніпродзержинськ» та заступниця директора Центральної публічної бібліотеки ім. Т. Г. Шевченка Тетяна Герасюта запропонувала всім охочим ознайомитися із регіонознавчими ресурсами (відеозапис доповіді від 2:08:53). Краєзнавство – своєрідний культурний код простору та потужний інструмент формування внутрішнього іміджу промислового міста. А назва бібліотечного каналу «БібліоЧат для Кам’янЧат» на ютубі викликає посмішку не лише у дітей, але й у дорослих.
За лаштунки спільного бібліотечно-телевізійного продукту запрошує завідувачка відділу комплектування й обробки літератури Центральної публічної бібліотеки ім. Т. Г. Шевченка міста Кам’янське Наталія Чуфещук (відеозапис від 1:44:51). Вона є авторкою та ведучою програми «Book Time» телерадіокомпанії «МІС». Для підготовки бібліографічних відеооглядів фонду цієї бібліотеки долучається команда професійних телевізійників: редактор, оператор, монтажер, режисер та інші фахівці. Наявність власного піар-майданчика сприяє формуванню позитивного іміджу бібліотеки, допомагає у наданні психологічної та емоційної підтримки містянам під час війни та популяризації української книги серед читацької, глядацької, слухацької аудиторії, особливо старшого віку, для яких телебачення є важливим елементом культурного життя.
Головна бібліографиня Центральної наукової бібліотеки Харківського національного університету ім. В. Н. Каразіна Світлана Глибицька розповіла про електронний архів у колекції «Каразінський університет і російсько-українська війна 2014–2024 рр.» під загальною назвою «Небесні каразінці» (відеозапис від 3:02:05). Віртуальний меморіал бібліотеки об’єднує відомості про студентів, випускників, науковців, співробітників університету, які загинули в російсько-українській війні від 2014 року і дотепер.
Біобібліографічні покажчики, присвячені Василю Назаровичу Каразіну та Олексію Миколайовичу Бекетову, презентували відповідно Ольга Вовк, заступниця директора Центру українських студій та краєзнавства ім. академіка П. Т. Тронька Харківського національного університету ім. В. Н. Каразіна, кандидатка історичних наук (відеозапис від 2:36:38) та Ольга Штангей, заступниця директора Наукової бібліотеки Харківського національного університету міського господарства ім. О. М. Бекетова (відеозапис від 3:16:18).
Укладачі покажчика змісту часопису «Сніп» провідна бібліотекарка Галина Лях та бібліотекарка І категорії відділу «Україніка» ім. Т. Г. Шевченка ХДНБ ім. В. Г. Короленка Світлана Бикова запропонували зануритися у події становлення національної свідомості понад сторічної давнини та співвіднести їх із сучасністю (відеозапис від 3:29:10).
Саме під час роботи Бібліографічних студій надійшли повідомлення про загибель харків’ян внаслідок ворожих бомбардувань та обстрілів. 825-й день гарячої війни – 825-й день жалоби у нашому місті.
Бібліографічні практики в умовах воєнного часу є складовою тотального ідеологічного, економічного, культурного, мовного, активного та пасивного, фізичного та інтелектуального, озброєного та неозброєного спротиву ворожій навалі задля нашої Перемоги.
Збірник матеріалів Сьомих бібліографічних студій незабаром буде опубліковано на сайті нашої бібліотеки.
Відеозапис: https://youtu.be/gk1yA-ec-hY
КОНТАКТИ:
Надія Іванівна Полянська, завідувачка відділу «Україніка» ім. Т. Г. Шевченка ХДНБ ім. В. Г. Короленка
Е-mail: ukr.hdnb@gmail.com
Галина Миколаївна Лях, провідна бібліотекарка відділу
Е-mail: ukr.hdnb@gmail.com