
07/04/2025
Харківською колекцією видань єврейськими мовами зацікавилася делегація з Тель-Авіву
Екскурсія книгозбірнею та ознайомлення з фондом
7 квітня Харківську державну наукову бібліотеку ім. В. Г. Короленка відвідала делегація з Тель-Авіву. Мета візиту — вивчення літератури єврейськими мовами, ознайомлення з книгами, які більше століття зберігаються у фондах найстарішої на Сході України книгозбірні.
За словами учасника делегації, молодого письменника Менахема Заджака, він мандрує світом у пошуках стародруків та святих книг. Бібліотеки — то є обов’язковий пункт його маршрутів. У Харкові — уперше. Разом з однодумцями вражений, за яких умов працює бібліотека.
«Я тут лише 24 години. Багато сирен. Але бібліотека працює, люди працюють, попри холод у сховищі. Бо вам важливо зберегти видання для наступних поколінь», — сказав Менахем Заджак.
Переглядаючи колекцію літератури єврейськими мовами, Менахем Заджак допоміг харківській дослідницькій групі бібліотеки ідентифікувати декілька видань з автографами відомих равинів. Зокрема йдеться про мислителя і письменника українського походження Міху Йосефа Бердичівського (1865–1921) родом із Хмельниччини, який писав на івриті та їдиші. Як потрапила до харківської бібліотеки книга з його особистої колекції — дослідники ще мають встановити.
За словами Менахема Заджака, свою місію він бачить у тому, аби, налагодивши співпрацю з харківською бібліотекою, у подальшому контактувати з іншими книгозбірнями і насамперед з Національною бібліотекою Ізраїлю. Важливо, аби книги, які зберігаються у Харкові, стали більш доступними через перевидання, цифровізацію.
Директорка ХДНБ ім. В. Г. Короленка Наталя Петренко повідомила, що в бібліотеці уже реалізується локальне дослідження з вивчення єврейської періодики.
«Ми плануємо звертатись до Національної бібліотеки Ізраїлю, до їхніх каталогів, насамперед щоб ідентифікувати історію періодики єврейськими мовами», — розповіла Наталя Петренко.
Під час візиту гості також цікавилися виданнями з португальської бібліотечної колекції.
У Харкові Менахем Заджак планує також зустрітися з власниками приватних книжкових колекцій. Він запевнив, що має намір ще раз приїхати до міста, щоб попрацювати у харківській бібліотеці. Але уже напевне знає, що у його майбутніх книгах матиме місце прифронтовий український Харків з його особливими людьми.
Довідково
Історія колекції видань єврейською у ХДНБ ім. В. Г. Короленка сягає 1903 року, з відкриття відділу бібліотекознавства та відділу «Hebraica et Judaica».
https://history.korolenko.kharkov.com/hronika_1883/biblioteka-u-1903-roci/
За рішенням правління Харківської громадської бібліотеки (ХГБ) комісію з організації відділу «Hebraica et Judaica» очолив доктор М. С. Шляпошников. Тоді бібліотека у відповідь на звернення комісії до книговидавців, товариств, учених, авторів, приватних осіб отримала 262 видання та благодійні кошти для купівлі книг для фонду нового відділу. Було складено каталог книг і журнальних статей «Judaica».
Відділ «Hebraica et Judaica» працював до 2017 року. Але колекцію видань єврейськими мовами вдалося зберегти, попри революції та війни.