
30/06/2025
Артвиставка «Terra Cosaccorum»
Харківські митці — про історію України козацької
Напередодні Дня Конституції у ХДНБ ім. В. Г. Короленка було відкрито артвиставку «Terra Cosaccorum». В експозиції зібрані твори харківських митців різних поколінь: від юних художників (учнів мистецьких шкіл) до майстрів живопису, графіки, лялькарства. Усіх їх об’єднала тема українського лицарства та бажання переосмислити минуле, зазирнути в давню епоху козацтва, аби відкрити для себе цінності, які були притаманні нашим предкам.
Центральним експонатом виставки є мапа початку XVIII століття німецького географа, картографа Йоганна-Баптиста Гоманна, де Україна позначена як перша в Європі козацька республіка — «Ukrania quae et Terra Cosaccorum…» (з латині — «Україна — земля козацька…»). Звідси й назва артпроєкту — «Terra Cosaccorum».
«Дуже довго нав’язували нам образ українських козаків як малоосвічених, войовничих людей, які зовсім не дбали про розбудову держави. Але ж історичні факти свідчать про зворотне. Україна як “Terra Cosaccorum”, козацька земля, була занесена на карту Європи ще на початку XVIII століття. Артвиставка “Terra Cosaccorum” мовою мистецтва доносить нам і світу про наше коріння і наш генетичний код, який ми успадкували від волелюбних прадідів-козаків. Від них — сила духу та міць, з якою наші захисники та захисниці уже понад десять років захищають рідну землю, виборюючи незалежність, відстоюючи право українців на самовизначення та суверенність», — зазначила директорка ХДНБ ім. В. Г. Короленка Наталя Петренко.
За словами ініціаторки проєкту, волонтерки та журналістки Тетяни Бабіної, його ідея народилася під час перебування за кордоном у Європі.
«З перших днів повномасштабної війни мовою мистецтва через виставки дитячих малюнків, екопроєкти ми розказували європейцям правду про Україну, викривали злочини рашистів. Нас запитували в Італії, Греції, Польщі: «А як так, що Україна, неозброєна, невелика країна, могла протистояти “другій армії світу?”. Ми розповідали про нашу історію, наших козаків і нашу одвічну боротьбу за право жити у своїй державі. А тоді вирішили організувати цю виставку. Нас підтримали художники, лялькарі, дизайнери, фахівці в галузі відеоарту. Я щаслива, що після Харківської державної академії дизайну і мистецтв та музею Харківського національного університету радіоелектроніки нас з виставкою запросила пані Наталя до бібліотеки», — сказала Тетяна Бабіна.
Серед митців, які підтримали ініціативу — художниця Наталія Попович-Самусь. Вона представила полотно «Козак Мамай». Прообразом сучасного Мамая став чоловік мисткині — воїн-герой Олександр Самусь, скульптор, графік, талановитий художник-мультиплікатор, який у 2022-му добровольцем пішов захищати свій дім і землю. Після тяжкого поранення повернувся додому.
«Наталія якось сказала: «Ось я бачу тебе в такому образі. Сідай». Вона мене сфотографувала і вже далі працювала над цією картиною», — розповів історію написання картини Олександр Самусь, який днями повернувся з турніру з ампфутболу «Мій матч за Героїв 2.0».
Присутній на презентації польський фотограф, журналіст і адвокат Адам Касперкевич, автор фотовиставки «Libricide. Фотодокази воєнних злочинів Росії проти українських бібліотек», що експонувалася в ХДНБ ім. В. Г. Короленка у серпні 2023 року, висловив подяку українськими бійцям та митцям, які продовжують боротьбу — кожен на своєму фронті.
У рамках «Terra Cosaccorum» також відкрито книжкову виставку «Історія козацтва».
Виставка «Terra Cosaccorum» у ХДНБ ім. В. Г. Короленка триватиме до 17 липня.