13/12/2023
130 років з дня народження Миколи Хвильового
13 грудня виповнилося 130 років з дня народження видатного українського поета, письменника, публіциста, громадсько-політичного діяча, класика нової української літератури Миколи Хвильового.
Цьогоріч особа і творчість цього визначного діяча епохи Розстріляного відродження опинилися у фокусі Національного тижня читання, йому присвячений слоган – «Бути своїми». Це має нагадати про важливість зв’язку між поколіннями, читачами й літераторами, між усіма українцями, що особливо актуально під час війни. Микола Хвильовий – автор новел, оповідань, повістей і памфлетів – став справжнім філософом національної ідеї, який невтомно обстоював інтеграцію української культури в європейську та загальносвітову площини. Сучасникам він запам’ятався як талановитий митець і суворий, але об’єктивний критик.
Свої твори Хвильовий писав у стилі імпресіонізму та дотримувався музичного принципу організації тексту, а за світовідчуттям був романтиком. Основоположник пореволюційної української є творцем нового типу прозописьма. Це за його сприяння у 1922 році утворилася «Всеукраїнська федерація пролетарських письменників і митців» із трьома центрами в Харкові, Києві та Москві. Перший вірш Миколи Хвильового «Я тепер покохав город» був опублікований у Харкові в 1919 році, а у 1921 році побачили світ поема «В електричний вік» та поетична збірка «Молодість».
Проте на повну силу талант Хвильового розкрився у жанрі новел і оповідань. Збірник його прозових творів «Сині етюди» став якісно новим етапом у розвитку тогочасної української літератури й засвідчив багатогранну мистецьку обдарованість автора. Найавторитетніші критики характеризували прозу Миколи Хвильового як явище значне й цілком новаторське, що дає підстави говорити про нього як про майстра, який витворив у нашій літературі власний стиль своєрідної лірико-романтичної новели.
Число «13» було фатальним у житті Миколи Хвильового. Тринадцятого він народився і помер. Життя його скінчилося самогубством – він застрелився у своєму кабінеті, протестуючи проти свавільного беззаконня радянського тоталітаризму, проживши лише 40 років.
Хвилюватися і хвилювати, п’янити й непокоїти, дратувати, знесилювати й полонити – це все про нього. Життєвий шлях письменника – невпинна подорож від себе до свого читача. Подорож, яка вбирає в себе коротке бурхливе мистецьке життя, що яскраво спалахнуло і несподівано згасло, полишивши по собі світло, промені якого видніються й сьогодні.
Шлях Хвильового до свого, справжнього читача, співбесідника та однодумця, до якого автор з надією звертався «милий мій читачу», «І читач творець, не тільки я, не тільки ми – письменники. Я шукаю, і ви шукайте», – був надто довгим, понад півстоліття. Ця подорож досі не завершена. Микола Хвильовий завжди намагався порушувати гострі теми, писати про себе і своїх сучасників тільки правду, якою б жорстокою і безжальною вона не була. І багато що з написаного ним є актуальним і зараз, через сто років після написання.
До цієї дати в бібліотеці ім. В. Г. Короленка підготовлено тематичну книжкову виставку ”Талант, що прагнув до зірок”.
До уваги користувачів пропонуються твори письменника з фондів бібліотеки, серед яких прижиттєві видання автора цікаві матеріали творчий шлях нові та нові дослідження сучасних літературознавців.
Твори Миколи Хвильового і сьогодні приваблюють не тільки тематичною злободенністю, а й стильовою мистецькою самобутністю.
Література, представлена на тематичній виставці, розрахована на студентів, викладачів – філологів та усіх, хто цікавиться творчістю Миколи Хвильового.