Харківська державна наукова бібліотека ім. В.Г.Короленка Бібліотека
Меню Закрити

Українські ірмолої як складова світової/національної спадщини // 2024

Проєкт реалізовано за підтримки Українського культурного фонду

Оцифрування ірмолоїв у рамках цього проєкту дозволяє надати доступ до повнотекстових копій з метою збереження та введення до наукового обігу унікальних рукописних документів культурної спадщини України. Електронна колекція ірмолоїв з фондів ХДНБ є базою для активізації, розширення та поглиблення сучасних досліджень з історії давньої української музики, а, можливо, й стане основою для дослідження й вивчення нових шляхів в українській духовній музичній культурі.

У колекції представлені ірмолої, що зберігаються в рукописному фонді ХДНБ ім. В. Г. Короленка, зокрема ілюстровані, художньо прикрашені, з малюнками та оздобленням пером і фарбами. Це справжні шедеври книжкової графіки.
Ірмолої автентично відображають український церковний спів, дозволяють досліджувати еволюцію музичного мислення, історію творчих пошуків і здобутків митців.
Пам’ятні та власницькі записи на ірмолоях зберігають відомості про створення та побутування книг протягом століть.

Мета проєкту – формування та введення до наукового обігу якомога більшого обсягу повної візуальної та текстової інформації про національні рукописні книги – унікальні пам’ятки вітчизняної культури.

До колекції увійшли ірмолої, ілюстровані малюнками та оздоблені пером і фарбами. Виконані на високому художньому рівні, вони є справжніми шедеврами книжкової графіки та пам’ятками культури національного значення.

Цільовою аудиторією проєкту є користувачі унікальної частини фондів бібліотеки, насамперед дослідники, чиї інтереси і потреби (професійні чи особисті) пов’язані зі сферою культури: вчені-документознавці, книгознавці, музикознавці, історики та культурологи, котрі можуть працювати як безпосередньо в читальних залах, так і дистанційно. Результати проєкту також становлять інтерес і для широкого загалу користувачів, яких цікавлять питання історії української рукописної книги та національної музики.

Доступ до джерел з української ідентичності вільний, 24/7 для усіх бажаючих